WARTO WIEDZIEĆ

Najczęstsze pytania
naszych pacjentów

Znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych pacjentów. Jeżeli poniższe odpowiedzi nie są wystarczająco pomocne, skontaktuj się z nami.

Dieta
 • Kiedy otrzymam dietę?
 • Co otrzymam wraz z dietą?
 • Czy podczas diety muszę przyjmować suplementy wspomagające odchudzanie?
 • Czy podczas diety trzeba przyjmować dodatkowo witaminy lub składniki mineralne?
 • Czy mogę pomijać posiłki z diety?
 • Wieczorem pojawia się głód, co robić?
 • Czy mogę stosować dietę innej osoby?
Kiedy otrzymam dietę?

Pacjent otrzymuje dietę wraz z wszelkimi materiałami oraz instrukcjami na drugiej wizycie (data wizyty zostaje ustalona indywidualnie) lub wysyłana na adres e-mail (na życzenie pacjenta). Podczas tej wizyty dietetyk szczegółowo tłumaczy w jaki sposób stosować dietę oraz jak będzie przebiegać terapia.

Co otrzymam wraz z dietą?

Poza jadłospisem rozplanowanym na 7 lub 14 kolejne dni (dostosowanym do tryby życia oraz upodobań Pacjenta, rozpisanym w gramach oraz miarach domowych, ze szczegółowymi przepisami). Pacjent otrzymuje:

• Możliwość kontaktu z dietetykiem (e-mail, sms, telefon),
• Wsparcie dietetyka,
• Szereg materiałów edukacyjnych oraz pomocniczych podczas stosowania diety,
• Możliwość oceny swoich dotychczasowych postępów (wizyta kontrolna),
• Ewentualną możliwość wymiany posiłków (wizyta kontrolna),
• Kompleksową terapię dietetyczną wraz z dietą stabilizacyjną (eliminacja efektu jo-jo).

Czy podczas diety muszę przyjmować suplementy wspomagające odchudzanie?

Pacjenci nie muszą stosować suplementów wspomagających redukcję masy ciała. Dietetyk idealnie dopasuje dietę, co pozwoli na osiągnięcie zamierzonego celu.
Suplementy często działają na zasadzie placebo – wydaje nam się, że przynoszą skutek.

Niektóre suplementy, bądź ich nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Czy podczas diety trzeba przyjmować dodatkowo witaminy lub składniki mineralne?

Pacjent nie musi stosować dodatkowo witamin bądź składników mineralnych, ponieważ dieta dostarcza wszystkich składników niezbędnych do funkcjonowania organizmu.

Czy mogę pomijać posiłki z diety?

Pomijanie posiłków związane jest z ograniczeniem kaloryczności oraz podaży niezbędnych dla organizmu składników. Dieta wówczas przestaje być dopasowana do potrzeb danego organizmu.
Jeśli pominięcie posiłku zdarzy się jednorazowo, nie trzeba się przejmować taką sytuacją. Natomiast jeśli następuje to często, może odbić się to na efektywności diety oraz samopoczuciu.

Wieczorem pojawia się głód, co robić?

Ostatni posiłek (kolacja) powinien być spożywany 3 godziny przed snem. Wówczas organizm ma wystarczający czas, aby strawić posiłek.
Jeśli jednak pojawi się ochota na podjadanie, warto sięgnąć po szklankę wody lub herbaty(bez cukru). Pozwoli to „oszukać głód” poprzez zapełnienie żołądka.

Czy mogę stosować dietę innej osoby?

Każda z diet przygotowywana jest indywidualnie dla danego Pacjenta, zarówno pod względem kaloryczności jak i wartości odżywczej, stanu zdrowia, preferencji, aktywności fizycznej oraz trybu życia.
Nie odpowiadamy za efekty stosowania diety, która była przeznaczona dla innej osoby.


Wizyta
 • Ile trwa pierwsza wizyta?
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • Czy muszę przygotować się do wizyty?
 • Czy będę musiał(a) rozebrać się podczas wizyty?
 • Jak często muszę przychodzić na wizytę kontrolną?
Ile trwa pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta trwa około 20-40 minut.
Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszej wizycie przeprowadzone zostają najważniejsze pomiary – masa ciała, procentowy udział tkanki tłuszczowej, tłuszczu wisceralnego, tkanki mięśniowej ustalone zostaje dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz wskaźnik BMI. W razie potrzeby przeprowadzony zostaje również pomiar wzrostu i obwodów ciała. W trakcie pierwszego spotkania dietetyk przeprowadza też wywiad żywieniowy, aby zdobyć informacje na temat pacjenta. Pytania dotyczą m.in. trybu życia, upodobań smakowych, aktualnie przyjmowanych leków, przebytych chorób. Pozwala to na indywidualne ułożenie diety dopasowanej do stylu życia, potrzeb, stanu zdrowia oraz upodobań pacjenta.
Wszelkie informacje i pozostaną wyłącznie do wglądu dietetyka.

Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje zbilansowany jadłospis 7 lub 14 – dniowy wraz z zaleceniami żywieniowymi. Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną po 2 tygodniach w celu monitorowania postępów dietoterapii. Terminy kolejnych wizyt dopasowane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Czy muszę przygotować się do wizyty?

W celu otrzymania wiarygodnego i powtarzalnego wyniku analizy składu ciała Pacjenci proszeni są o przestrzeganie poniższych zasad:
• prosimy o powstrzymanie się od posiłków przez 2 godz. przed wykonaniem pomiaru
• prosimy o niewykonywanie ćwiczeń fizycznych na 12 godzin przed badaniem,
• 24 godz. przed badaniem nie należy spożywać alkoholu i w miarę możliwości ograniczyć spożycie kawy
• prosimy również nie zażywać leków diuretycznych przez 7 dni (jeżeli jest to możliwe) oraz nie smarować kremem stóp przez 12 godz.
Niezbędne będzie stanięcie bosymi stopami na analizatorze (nie jest zalecane zakładania rajstop – będzie je trzeba zdjąć do badania).

Pacjenci powyżej 50 roku życia lub cierpiący na przewlekłe schorzenia proszeni są (w miarę możliwości) o zabranie ze sobą aktualnych badań – morfologia, trójglicerydy, cholesterol całkowity, HDL, LDL, żelazo, glukoza.

Jeśli Pacjent przyjmuje na stałe leki, suplementy diety lub różnego rodzaju preparaty czy zioła, dobrze spisać ich nazwy i sposób dawkowania.

Warto przemyśleć jak wyglądał nasz dotychczasowy sposób odżywiania, jakiego rodzaju potrawy i produkty lubimy, za jakimi nie przepadamy, po jakich produktach czujemy się źle.

Dobrze spisać rozkład zajęć w tygodniu (godziny pracy, zmiany, zajęcia na uczelni, zajęcia dodatkowe, kursy, siłownia itd. Dzięki temu dietetyk będzie mógł dostosować dietę to trybu życia Pacjenta.

Czy będę musiał(a) rozebrać się podczas wizyty?

Podczas wizyty w gabinetach dietetycznych Vanillafit nie ma konieczności rozbierania się.
Warto przed wizytą (od rana, na czczo, bez ubrania) sprawdzić masę ciała na wadze domowej. Dzięki temu Pacjent będzie miał możliwość kontrolowania postępów zarówno na wadze domowej jak i w gabinecie.
Można również przychodzić na wizytę zawsze w tym samym, lekkim ubraniu.
Niezbędne będzie natomiast stanięcie bosymi stopami na analizatorze (nie jest zalecane zakładanie rajstop – będzie trzeba je zdjąć do badania).

Jak często muszę przychodzić na wizytę kontrolną?

Terminy kolejnych wizyt dopasowane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Warto pamiętać jednak, że regularne wizyty zwiększają motywację oraz efektywność terapii.

TELEFON

664 747 326


E-MAIL

dietetyka@vanillafit.pl

Copyright © Vanillafit 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.Copyright © Vanillafit 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.